Zabijają komórki rakowe i wydłużają życie? Naukowcy pokazują badania

wpis w: Zdrowie | 0

Muesli dr Birchera podbija świat. Podobnie jak chroniąca przed nowotworami zupa dra Fuhrmana czy dieta antyrakowa dr Odile Fernandez. Badania potwierdzają, że to, co jemy, ma wpływ na jakość i długość naszego życia. Co zatem jeść, by dożyć setki? Eksperci podpowiadają.
1. Jak wydłużyć życie?

Na długość życia składają się zarówno czynniki, na które mamy wpływ, jak i te całkowicie niezależne od nas. Eksperci jednak nie mają wątpliwości, że choroby cywilizacyjne mogą znacząco przyspieszyć moment śmierci. Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie i choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory, to choroby, na które najczęściej umieramy. Czy zapobiegając im, można wydłużyć swoje życie?- Wydłużenie życia to przede wszystkim spowolnienie tempa uszkodzeń związanych ze starzeniem się komórek i naprawa uszkodzonych komórek i tkanek – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie mgr Klaudia Ruszkowska, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.kspertka dodaje, że na ten proces mają wpływ antyoksydanty jak witamina C, koenzym Q10, kwas alfaliponowy, acetylocysteina chroniące komórki przed uszkodzeniami.

– Są jednak badania, które jasno mówią, że suplementacja beta-karotenem oraz witaminy E, które są uznanymi przeciwutleniaczami, może podnosić ryzyko przedwczesnej śmierci. Inne badania pokazują też, że np. selen i cynk mogą wydłużyć życie i to dowodziły badania na modelach mysich, ale u ludzi już tej zależności nie odnotowano – podkreśla dietetyk i dodaje: – Dlatego najlepszym kierunkiem jest zmiana diety.
2. Muesli dr Birchera czy post dr Dąbrowskiej?

Doktor Max Bircher-Benner był szwajcarskim lekarzem oraz pionierem dietetyki. To jemu przypisuje się popularyzację diety wegańskiej w odmianie witariańskiej, która koncentrowała się na spożywaniu surowych, nieprzetworzonych produktów pochodzenia roślinnego. Rekordy popularności od kilku lat bije też rygorystyczny post dr Ewy Dąbrowskiej, który również opiera się na spożywaniu surowych warzyw i owoców z wykluczeniem produktów przetworzonych oraz pochodzenia zwierzęcego. Czy to sekret długowieczności? W pewnym sensie owszem.- Surowe warzywa oraz owoce mają najwyższą koncentrację składników mineralnych i witamin oraz antyoksydantów, zwłaszcza w okresie sezonowym. To właśnie ich potrzebujemy by chronić mitochondria, które odpowiadają za długość naszego życia. – przyznaje mgr Ruszkowska.

– Zatem surowe jest ważne, ale nie popadajmy w skrajności, bo ciężko jest utrzymać organizm w równowadze, jedząc nawet przez zaledwie kilka lat wyłącznie surowe warzywa i owoce – dodaje.

– O poście mówi się ostatnio dużo w kontekście długowieczności, ale bazując na wiedzy dietetycznej, mogę powiedzieć, że posty nie są zalecane jako element zdrowego trybu życia. Jedyny post, jaki można zalecić, to głodówka nocna, czyli po prostu powstrzymanie się od jedzenia przez co najmniej 10-12 godzin na dobę, gdy śpimy, a nasz organizm się regeneruje – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk, mgr Celina Całka-Kinicka.
3. Dieta antynowotworowa

Jednym z największych wyzwań ludzkości jest walka z nowotworami – wiele z nich powoduje przedwczesne zgony. Badania World Cancer Research Fund wskazują, że nawet jednej trzeciej nowotworów można byłoby uniknąć przez wykluczenie pięciu czynników ryzyka: nadmiernej masy ciała, brak ruchu, braku warzyw i owoców w diecie, palenia tytoniu i picia alkoholu.- Komórki nowotworowe odżywiają się glukozą. Wszystkie produkty bogate w cukier i tłuszcze niskiej jakości będą produktami przyczyniającymi się do uszkodzeń DNA. Mogą więc zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów – mówi mgr Ruszkowska i dodaje, że dieta antyrakowa to przede wszystkim unikanie cukru oraz produktów wysokoprzetworzonych. Tych zresztą brakowało w diecie najstarszych osób – np. Waltera Orthmanna, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Przekonywał on, że kluczem do osiągnięcia imponującego wieku jest dieta i aktywność fizyczna. M.in. zdradził, że unika picia słodkich gazowanych napojów.

A co z warzywami i owocami?
4. Winogrona mogą wydłużyć życie nawet o pięć lat

Wspomniane wcześnie antyoksydanty obecnie w warzywach i owocach nie tylko redukują uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym, spowalniając proces starzenia, ale też zapobiegają uszkodzeniom DNA, prowadzącym do nowotworów. To dlatego wspomina o nich w swoim badaniu World Cancer Research Fund.- Bardzo ciekawym zjawiskiem jest paradoks francuski. Mieszkańcy Francji i innych krajów z basenu Morza Śródziemnego mają wysoką średnią długość życia, mimo że spożywają tłuste pokarmy i regularnie piją alkohol pod postacią wina – przyznaje mgr Ruszkowska i dodaje: – Na pewno znaczenie ma tu dieta śródziemnomorska oraz obecny w winogronach antyoksydant – resweratrol, który znajduje się zwłaszcza w skórce z tych owoców.

– Kierujmy się kolorem owoców i warzyw – ciemne zabarwienie informuje o dużej ilości bardzo cennych polifenoli. Wszystkie owoce jagodowe, jak maliny czy truskawki oraz winogrona, wiśnie i czereśnie, ale też kiwi oraz bakłażan i warzywa pomarańczowe – dynia, marchewka, pomidory i papryka to źródło antyoksydantów – dodaje mgr Całka-Kinicka i przypomina, że potencjał ochronny na komórki i antynowotworowy ma brokuł dzięki obecności sulforafanu, kolejnego silnego przeciwutleniacza. To warzywo polecała także w swojej książce „Moje przepisy antyrakowe” dr Odile Fernandez, która twierdzi, że dieta pomogła jej pokonać raka piersi, który był już w czwartym stadium.Jeśli chodzi o najzdrowsze owoce, to najnowsze badania wskazują, że przodują winogrona – jak wspomnieliśmy, nie tylko chronią przed rakiem, ale i mogą wydłużyć życie nawet o pięć lat! Badanie opublikowano na łamach „Foods”. Dr John M. Pezzuto, główny autor analiz, powiedział, że „winogrona mogą zmieniać ekspresję genów”, dlatego w ramach profilaktyki antynowotworowej powinny na stałe zagościć w naszym menu.

– Z kolei w jabłkach, gruszkach czy cebuli znajduje się inny silny przeciwutleniacz – kwercetyna. Nasze rodzime produkty mają bardzo silny potencjał antyoksydacyjny, który chroni i wspomaga pracę mitochondriów i redukuje ilość wolnych rodników – wymienia mgr Ruszkowska.

Czy zdrowa dieta zapewnia więc długowieczność? Dietetyczka przypomina:- Na długość naszego życia składa się wiele czynników. One mogą skracać nasze życie mimo najlepszej diety. Narażenie na stres, nieodpowiednia ilość snu czy w ogóle regeneracji organizmu, brak aktywności fizycznej to czynniki, które mogą skracać nasze życie mimo najlepszej diety. Jabłka czy suplementacja koenzymem Q10 nie jest w stanie nam zapewnić długowieczności, jeśli my nie będziemy dbać o nasz styl życia – podsumowuje mgr Ruszkowska.

żródło: portal abczdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *