Zełenski w Parlamencie Europejskim: udowodnijcie, że jesteście Europejczykami.

wpis w: Zdrowie | 0

– Ukraina już udowodniła, że jest mocna, że jest na równi z wami. Teraz wy udowodnijcie, że w istocie jesteście Europejczykami. Wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność – powiedział we wtorek podczas zdalnego połączenia w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zarówno przed, jak i po swoim wystąpieniu prezydent Zełenski otrzymał w parlamencie owacje na stojąco.
Prezydent Ukrainy zaczął od tego, że przez ostatnie pięć dni „Ukraina była obiektem pełnej inwazji ze strony Federacji Rosyjskiej”.– Nie czytam przemówienia z kartki, ponieważ jest to czas, w którym papier w moim kraju się skończył. Dzisiaj oddajemy życie za swoje wartości i swoje prawa. Chciałbym od was usłyszeć, że wybór Europy przez Ukrainę to jest coś, co możecie nam potwierdzić. Mam trochę czasu, ponieważ akurat nas nie ostrzeliwują – powiedział.
Wojna Rosja — Ukraina. Zełenski: udowodnijcie, że jesteście Europejczykami

– Podczas wczorajszych ataków zginęło 16 dzieci. Putin opowiada, że to jest „operacja specjalna”. Gdzie w tej operacji są dzieci, czy one zaliczają się do naszej infrastruktury? Putin zabił wczoraj 16 dzieci – dodał Zełenski.– Dzisiejszy poranek był dla nas tragiczny. To jest cena naszej wolności. Nikt tego za nas nie zrobi. Ukraina już udowodniła, że jest mocna, że jest na równi z wami. Teraz wy udowodnijcie, że w istocie jesteście Europejczykami. Wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność. Chwała Ukrainie – zakończył swoje przemówienie Zełenski.Wcześniej przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zapowiedziała, że będzie przeciwko wstępowi na teren budynku PE przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.

– W domu demokracji nie ma miejsca dla agresorów. Jesteśmy razem z Ukrainą – powiedziała Roberta Metsola.

Minister obrony Ukrainy: rosyjskie ostrzały rakietowe miast to zbrodnia wojenna
Rosyjskie ostrzały ukraińskich miast pociskami rakietowymi to zbrodnia wojenna – oświadczył we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

„Barbarzyńskie ostrzały miast rakietami i wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi to świadectwo, że (Rosjanie) nie są zdatni, by dalej walczyć z uzbrojonymi Ukraińcami. Tylko z cywilami, jak ostatni tchórze” – napisał Reznikow.Jak dodał, jest to zbrodnia wojenna, której „bezpośredni wykonawcy i organizatorzy mają resztę swojego życia nosić piętno zabójców i ukrywać się”. Czeka ich trybunał – zapowiedział.

Reznikow uznał, że byłoby sprawiedliwe, gdyby specjalny międzynarodowy trybunał został stworzony w Charkowie. „Przy okazji, właśnie w Charkowie w 1943 roku odbył się pierwszy proces, wskutek którego nazistów skazano za wojenne zbrodnie” – napisał.Teraz „charkowski trybunał” powinien wydać wyrok „kremlowskim następcom Hitlera, którzy już go prześcignęli” – oświadczył minister obrony Ukrainy.

W poniedziałek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował, że od początku inwazji Rosja wystrzeliła na ukraińskie miasta i wioski 113 pocisków rakietowych Iskander i Kalibr.
Wojna Rosja-Ukraina. Władimir Putin wydał rozkaz o inwazji

Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Według informacji władz i relacji w sieciach społecznościowych rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Po tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. – Eksplozje było słychać w wielu miastach Ukrainy; Rosja przeprowadziła ataki artyleryjskie na infrastrukturę i straż graniczną – dodał.

źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *