Zmarł pochodzący z Limanowszczyzny pionier zabrzańskiej kardiologii

wpis w: Pozostałe | 0

We wtorek w Zabrzu w wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. n. med. Stanisław Pasyk, pochodzący z Zamieścia w gminie Tymbark wybitny polski kardiolog, twórca nowoczesnej metody leczenia zawału serca nazwanej metodą zabrzańską, uznany w kraju i za granicą specjalista. To on w 1985 roku sprowadził na Śląsk śp. prof. Zbigniewa Religę i umożliwił mu wykonanie pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca.

Śp. Stanisław Pasyk urodził się 16 sierpnia 1931 roku w Zamieściu w gminie Tymbark. Był emerytowanym kierownikiem I Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w latach 1998 – 2003, a także dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu w latach 1976 – 1982 oraz 1983 – 1993.

Był również członkiem wielu towarzystw naukowych mi.in. Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, American Heart Association, European Society of Cardiology, International Society and Federation of Cardiology.

Uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim OOP, odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, Orderem Honorowym „Laur 50-lecia ŚAM”.

Uznawany za wybitnego specjalistę, szanowany i ceniony nauczyciel akademicki, a także pioniera zabrzańskiej kardiologii. W 1954 ukończył studia medyczne w Akademii Medycznej w Krakowie. W 1961 ukończył też studia podyplomowe na Uniwersytecie Harvarda. W 1964 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a w 1973 habilitował się. W 1985 otrzymał tytuł naukowy profesora.

W filmie „Bogowie” z 2014 roku w postać prof. dr hab. n. med. Stanisława Pasyka wcielił się Zbigniew Zamachowski.

źródło: limanowa.in

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *