Zmiany podatkowe od lipca. „Dopłacić będzie musiało ponad milion podatników”

wpis w: Zdrowie | 0

– Po zmianach nieco ponad milion podatników będzie musiało dopłacić podatek w zeznaniu rocznym. To mniej niż w latach poprzednich – powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. To dobra wiadomość dla Polaków. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca.”Znakomita większość podatników zmiany w podatkach odczuje pozytywnie już od lipca, a pozostali – przy zeznaniu rocznym. Gdybyśmy tych zmian nie przeprowadzili, to mielibyśmy sytuację, w której wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym” – powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń.

Dodał, że po zmianach liczba podatników, którzy będą musieli dopłacać, będzie niższa niż w latach poprzednich.”O ile zwykle podatników dopłacających przy zeznaniu rocznym było ok. 2 mln, to po zmianach podatkowych będzie to liczba znacznie mniejsza, bo będzie to przekraczało niewiele ponad 1 mln podatników” – dodał Soboń. informacji podamy za chwilę
Kalkulator Polaka

„Chcemy, aby od jutra zaczął działać kalkulator, który pozwoli oszacować wpływ zmian na wynagrodzenie” – dodał na konferencji prasowej wiceminister finansów. Przyznał, że system jest skomplikowany, przypomina funkcjonujący w MF e-PIT.Jak wynika z materiałów zaprezentowanych na konferencji przez MF, od 1 lipca będzie działał kalkulator, który pozwoli obliczyć wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenia w przypadku osób uzyskujących dochody z umów o pracę i umów zleceń.Od 8 lipca resort umożliwi obliczanie z użyciem kalkulatorów wpływu zmian na osoby, w których przypadkach występują zbiegi umów o pracę i umów zleceń. Natomiast od 15 lipca swoje przychody po zmianach będą mogli wyliczyć emeryci oraz osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie pracują. Od 22 lipca kalkulator obejmie osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, a od 5 sierpnia – prowadzących działalność gospodarczą.
Zmiany w CIT

Wcześniej na antenie radia TOK FM wiceminister pytany był o to, czy jest gotowy projekt ustawy dotyczącej nowego sposobu rozliczania CIT. Zapełnił, że tak i że teraz będzie konsultowany. „On ma już wpis do wykazu i jest wysłany właśnie do konsultacji” – wskazał.

Przyznał, że nie wie, czy projekt został już wysłany do konsultacji, ale jak podkreślił, podpisał go środę, więc „mógł zostać wysłany wczoraj popołudniu (w środę – przyp. red.), a jak nie to będzie wysłany dzisiaj (w czwartek – przyp. red.) do konsultacji”.W ubiegłym tygodniu wiceminister Soboń informował, że konsultacje mają trwać „standardowe” 14 dni, co oznacza, że Rada Ministrów będzie mogła przyjąć projekt pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *