Zmiany w szczepieniach w Polsce. Wchodzą w życie w sierpniu

wpis w: Zdrowie | 0

Od środy 17.08. personel medyczny może szczepić się czwartą dawką przeciwko COVID-19. W grupie, która ma do tego prawo, są nie tylko pracownicy placówek medyczych, ale też aptek i lecznic dla zwierząt oraz studenci kierunków medycznych.

1. Medycy mogą się zaszczepić czwartą dawką

Od środy 17 sierpnia następuje kolejna zmiana w szczepieniach w Polsce – pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia, w tym w aptekach i punktach aptecznych, i studenci kierunków medycznych, mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19. Szczepieniu podlegają również pracownicy medyczni zakładów leczniczych dla zwierząt.Należy zachować odstęp co najmniej czterech miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.Ministerstwo Zdrowia podnosi, że w pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami i materiałem zakaźnym lub narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2.

2. Tylko dwie szczepionki

W drugim szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA. Są to Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna). Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat, którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą.Resort informował, że nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na dotychczasowe szczepienie.Skierowania na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium kwalifikacji z zachowaniem odstępu (minimum 120 dni) dla przyjęcia drugiej dawki przypominjącej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia i przynależność do grupy ryzyka.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 704 314 szczepionek.

źródło: portal abczdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *