Znów rekord inflacji w Polsce. Aż takiego się nie spodziewano

wpis w: Zdrowie | 0

Inflacja CPI we wrześniu 2022 r. według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 17,2 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca 1,6 proc. To najwyższy odczyt od lutego 1997 r. Inflacja kolejny raz przebiła oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu, ale nie aż tak wysokiego.Inflacja CPI w sierpniu 2022 r. według ostatecznego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 16,1 proc. rok do roku, W lipcu odnotowano wzrost cen na poziomie 15,6 proc.
Inflacja w Polsce we wrześniu 2022 r. – ekonomiści czekali na te dane z niepokojem. We wrześniu mamy znowu rekord. Inflacja według szybkiego szacunku wyniosła aż 17,2 proc. r/r i 1,6 proc. m/m, powyżej oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu, ale niższego.

Ekonomiści Santander Bank Polska szacowali wrześniowy wynik na poziomie 16,6 proc. Okolic 17 proc. spodziewał się np. Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska. W jego opinii to efekt m.in. rosnących cen węgla.Jak zauważa na Twitterze Michał Przybylak z Nowoczesnej, inflacja 17,2 proc. oznacza spadek realnej wartości 500+ w ciągu roku o 86 zł, minimalnej pensji o 517 zł, czy średniej emerytury o 464 zł.Z kolei ekonomista Marcin Czaplicki podkreśla, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) jest obecnie na poziomie aż 10,7-10,8 proc.
Co zrobi RPP? Tak wysoka inflacja „może popsuć nastroje”

Wstępny szacunek inflacyjny z września dowodzi, że inflacja w Polsce nie hamuje, tak jak przekonywał kilka tygodni temu szef Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Eksperci wskazywali przed publikacją danych w piątek, że wysoki wynik może popsuć nastroje w Radzie Polityki Pieniężnej.

Wielu obserwatorów gospodarki, w tym niektórzy członkowie RPP, zapowiadali, że po sierpniowym szczycie, inflacja będzie się obniżała w kolejnych miesiącach. „Nasze szacunki nie potwierdzają takiego scenariusza” – konstatują eksperci ING Banku Śląskiego. To może pchnąć Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp, choć sopockie zapowiedzi prof. Glapińskiego mówiły, że cykl podwyżek skończy się we wrześniu.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *