Zyski z rosyjskich aktywów dla Ukrainy. Media: Jest porozumienie

wpis w: Zdrowie | 0

Przywódcy państw G7 osiągnęli porozumienie w sprawie przekazania Ukrainie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów – podała w środę agencja AFP. Porozumienie dotyczy wypłaty 50 miliardów dolarów. – Stosunek do Zachodu będzie jak do złodziei – zapowiadała na początku roku rzeczniczka MSZ Marija Zacharowa, dodając, że jeśli środki z zamrożonych aktywów trafią do Ukrainy, to Rosja „zdecyduje się na działania odwetowe”.
Mamy porozumienie – przekazało agencji AFP źródło w Pałacu Elizejskim, o wypłacie Ukrainie 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w Unii Europejskiej i krajach G7 rosyjskich aktywów, których wartość sięga ok. 300 mld euro.  Jak podaje agencja, pieniądze mają zostać przekazanie Ukrainie jeszcze w 2024 roku.

Szczyt G7. W tle wojna w Ukrainie

W czwartek w Apulii, na południu Włoch, rozpoczyna się trzydniowy szczyt G7.
Oprócz przywódców Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, USA, Japonii i Niemiec na miejscu pojawią się: papież Franciszek, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, premier Indii Narendra Modi, prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, prezydent Argentyny Javier Milei, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Spotkanie skoncentrowane będzie na pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę i konflikcie na Bliskim Wschodzie. Już wcześniej zapowiadano, że jednym z tematów rozmów ma być przekazanie Ukrainie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Zamrożone rosyjskie aktywa. Moskwa ostrzega

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa jeszcze w marcu przekazywała, że Rosja będzie „stanowczo reagować na konfiskatę należących do niej środków pieniężnych”. – To sprzeniewierzenie tego, co do nich nie należy – mówiła.Zapowiedziała równocześnie, że Rosja zdecyduje się na odpowiedź, jeśli Zachód „wykorzysta” rosyjskie aktywa.

źródło:interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *